Nevzdelanosť nebolí a hlúposť nekvitne

Autor: Veronika Árendášová | 4.2.2014 o 19:39 | Karma článku: 10,38 | Prečítané:  1102x

Všetci učitelia sú neschopní a úplne najneschopnejší sú tí, ktorých sme stretli vo svojom živote. Hneváme sa na nich, pretože nás nevedeli naučiť viac. Alebo sa na nich hneváme preto, že nás nevedeli lepšie motivovať, lepšie ohodnotiť. Pociťujeme k nim nekonečný odpor a už len pri zmienke o ich lepších podmienkach nás chytajú záchvaty zlosti.

Do školy posielame svoje deti, lebo je to povinné. Vystačili by sme si aj sami. Ale keď je to raz nariadené štátom, musíme. Pri školskej bráne nechávame svoje mláďa a tŕpneme, čo mu zas v tej škole vyvedú. Ledva čakáme na poslednú hodinu, ktorú v tejto inštitúcii strávi a bežíme sa mu venovať. Vieme, že v škole dostalo iba základ, prípadne nič, je to zbytočné zabíjanie času, a tak mu oddane vykladáme všetko od písmenka po slová, od čísel až po príklady. Každý deň sme tu len preňho. Aby sme v ničom nezaostali, učíme ho, ako sa správať. Vychovávame v ňom človeka, na ktorého chceme byť hrdí. Všetko sa nám darí a náš potomok nikde nerobí chyby. Veď sa mu naplno venujeme. Takže to inak ani nemôže byť.

Je to naše dieťa. To najlepšie, čo sme tomuto svetu a sebe vedeli dať.

Krásne, zvláštne, neočakávané...

Všetkým vám blahoželám...

Ste skutočne zázračnými rodičmi, temer rozprávkoví, školstvo a učitelia môžu ísť dokelu.

A darí sa vám, vaše dieťa prosperuje a vy môžete byť na seba právom hrdí.

Pomaly si uvedomujete, že ste skutočne dobrí a oslovuje vás sused od vedľa, ktorí má doma Ferka. Ferko je zlatý chlapec, poznáte sa dlho. Pozdraví vás už z diaľky a hoci ste sa na neho od minulého leta hnevali pre rozbité okno, podujmete sa Ferka doučovať.

Spočiatku vidíte toľké chyby, ktorých sa na ňom dopustilo samotné školstvo a zlí učitelia, že by ste hneď volali na ministerstvo a žiadali potrestanie vinníkov. Ferko pracuje u vás doma, pomaly sa črtajú úspechy, ale Ferko už nevládze.

- Feri, Feri, málo sa snažíš! Musíš cvičiť a učiť sa viac, pretože robíš opakovane tie isté chyby...- karháte chlapca, pretože zrazu postup, ktorý ste uplatnili pri výchove a vzdelávaní vášho potomka, na Ferkovi zlyháva. Alebo zlyhávate vy???

Po čase vás už Ferko nezdraví. Neviete si to vysvetliť. Ferkovi rodičia sú trochu neprístupnejší. Ferko sa sťažuje, že ste ako tí sprostí učitelia v škole. Nič ho neviete naučiť. A on sa taaaaaak snaží...

Necháte doučovanie susedovho chlapca, pretože sa sami necítite vo svojej koži. Nechcete sa trápiť pre neúspech chlapca od vedľa, ani pre ten svoj.

Kde sa stala chyba?

Snažil sa Ferko málo?

Zvolili ste nesprávny postup?

Mali ste zlé informácie?

Mali ste málo času?

Možno nikde nenájdete tú úplne správnu odpoveď.

Ferko dosiahol svoju hranicu. Možno by mal celkom iný postoj k svojmu vzdelávaniu, keby do neho všade netlačili, že za jeho neúspech môžu sprostí učitelia, ktorí ho nevedia nič naučiť.

( A v škole máte toľko Ferkov, Aničiek, Milankov, Zuziek... a každý má inú- svoju hranicu. Nikdy by však nemali pocítiť, že pre túto spoločnosť nie sú potrební a dosť dobrí.)

A ešte nikde nie je napísané, že v živote nebude Ferko úspešnejší ako vaša ratolesť, ktorej ste sa celý čas tak oddane venovali.

Jedno je isté ale určite: Ferko sa nikdy nenaučí vážiť si prácu iného človeka. A za to môžeme my všetci, ktorí sme na Ferka takto pôsobili...

Nebude si vážiť úradníka, lekára, šoféra autobusu, elektrikára... ani učiteľa...

Veď všade sa nájdu neschopní.

Ešte, že nevzdelanosť nebolí a hlúposť nekvitne...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?