Čo sa zmenilo v SRRZ?

Autor: Veronika Árendášová | 26.1.2014 o 21:55 | Karma článku: 6,28 | Prečítané:  1028x

Od môjho posledného blogu o organizácii Slovenská rada rodičovských združení ubehol už nejaký ten čas a som rada, že mnohým jej členským organizáciám na školách sa otvorili oči.

http://arendasova.blog.sme.sk/c/304998/Kam-miznu-clenske-prispevky-posielane-do-SRRZ.html

 

Mnohí členovia rodičovských združení, organizovaní v SRRZ, sa ma pýtajú, čo majú robiť, aby peniaze dostali tam, kam patria – do škôl a nie opačne.

Špecifikom týchto občianskych (rodičovských) združení je fakt, že členovia sa každý rok menia, pretože sú to práve rodičia detí, ktoré školu alebo školské zariadenie navštevujú a nie vždy sa dá docieliť, aby si odovzdali všetky potrebné informácie. A tak nové predstavenstvo začína zväčša od nuly a stretáva sa stále s tými istými problémami.

A myslím si, že práve toto je príčina, prečo organizácia ako SRRZ stále existuje a funguje. Funguje vďaka zlej informovanosti.

Naše rodičovské združenie je už samostatným občianskym združením a ak si myslíte, že je to pre nás nevýhodné, mýlite sa. Každý rok ušetríme na členských poplatkoch (ktoré si táto organizácia každoročne písomne vynucuje formou upomienky- aj keď od roku 2008 nevykazuje činnosť), sme pánmi svojich dvoch percent z daní a vieme, že to, čo vložíme do občianskeho združenia, sa odráža na kvalite prostredia detí z materskej školy.

Mnohí ste mi písali, ako sa z tohto kolotoča platenia členského vymaniť a ja som každému odpovedala: Založte si vlastné občianske združenie. Jednoduché stanovy nájdete na internete, stačí ich doplniť o konkrétne podmienky na vašej škole. Nahlásite zloženie zakladajúceho výboru s príslušnou žiadosťou na Ministerstve vnútra SR, potom na Ministerstve financií SR po overení stavov požiadate o IČO a po roku fungovania samostatne požiadate o dve percentá z daní, ktoré verím, tvoria hlavný prínos vo vašich financiách. Samozrejme - založenie účtu je nutnou podmienkou. No ani tam nemusíte vynakladať obrovské financie. Viaceré banky majú produkty, ktoré spĺňajú požiadavky vášho RZ: niekoľko desiatok členských vkladov na začiatku roka, príjem financií z dvoch percent daní a niekoľko výberov ročne.

SRRZ sa na svojej stránke nechváli nijakou činnosťou, tobôž tým, že v poslednom čase musela táto organizácia dosť vysvetľovať, kde a na čo použila prostriedky, ktoré dosť nečestným spôsobom získavala od svojich členských organizácií...

Informácie, ktoré dnes malými písmenkami poskytuje o poukázaní dvoch percent z daní, sú asi jedinou zmenou, ktorá sa na stránke objavila. Totiž po niekoľkých rokoch SRRZ priznala, že financie, ktoré jej pošlete, nijako nezlepšia fungovanie na vašej škole, ale nanajvýš poslúžia na zaplatenie nejakých drahších „kurzov“, o ktorých vy môžete snívať a mylne sa domnievať, že slúžia k vášmu prospechu.

Pritom ešte dnes mi znejú v ušiach telefónne rozhovory s osobami v SRRZ, ktoré na moju otázku: Čo pre nás vlastne SRRZ ako materská organizácia robí, odpovedali: ...“ môžete čerpať skrz nás dve percentá z daní“... (títo ľudia sa tam striedali tak rýchlo, že ani nebolo možné na niečo z ich informácií sa odvolať. Často sa tieto telefonáty končili slovami: Prepáčte, som tu len mesiac a dávam dokopy účtovníctvo z niekoľkých rokov. Viac informácií neviem...)

To však, že z týchto peňazí nikdy nič neuvidíte, sa nikde nepísalo, nehovorilo- až na pár výnimiek v TV, kde sa zopár ľudí začalo pýtať, ako je to možné.

A ja sa pýtam, ako je to dodnes možné?

Ak som potrebovala niečo vyriešiť, žiaden kontakt uvedený na stránke nefungoval:

- raz telefón

- potom ani stránka (vysvetlenie- napadli ju hackeri :o)

- potom už nebolo ani miesta, kde by ste zašli so svojimi otázkami

A dnes? Čo funguje dnes?

- ako poslať členské príspevky

- ako poslať dve percentá z daní

- nová adresa...

Výsledky činnosti za posledných 6 rokov akosi stále chýbajú.

Takže rodičia...

Možno neplatíte veľa, ale málo+málo+málo+málo+málo... = veľa pre niekoho, komu sa vaše peniažky veľmi zídu...

Prajem vám, aby sa vaše členstvo v rodičovskom združení nekončilo zaplatením členského príspevku. Staňte sa uvedomelým rodičom, plnohodnotným členom a pomáhajte svojej škole, nie tretej osobe, ktorej ste ukradnutí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?