Školská rada

Autor: Veronika Árendášová | 23.2.2013 o 8:24 | (upravené 23.2.2013 o 9:21) Karma článku: 8,97 | Prečítané:  1528x

Tak to poznáte... Prídete na prvé rodičovské združenie a hneď Vám pchajú do rúk nejaké papiere. Školský poriadok, ktorý má viac strán, ako stihnete v danú chvíľu prečítať,  prehlásenia, vyhlásenia, prezenčnú listinu, kandidátku do rady školy... Neviete o tom nič. Máte radi spoločnosť, ale momentálne si to viete predstaviť aj lepšie- večera doma s rodinou a konečne- oddych po celom dni v práci. A tu chcú vedieť, či idete do toho...

Ak patríte medzi  tých, ktorí sa v rýchlosti vytratia, máte to na niekoľko rokov za sebou.  Horšie je, ak na vás ukážu prstom a povedia niečo ako: Pani X (Pán Y), vy sa v tom trochu vyznáte. Nepomohli by ste nám? Odrazu ste na tej kandidátke, ešte stále poriadne neviete, o čo sa jedná, ale ste tam a čakáte. Než to stačíte rozdýchať, už ste členom školskej rady. V krátkosti, ktorá možno neprišla, vás oboznámili s tým, čo je tá školská rada a čo je vašou úlohou v nej. Poznám niekoľko školských rád a verím tomu, že polovica z vás ani vie, čo máte, čo môžete, alebo čo ste mali urobiť.

Poďme na to...

Absolvovali ste prvé stretnutie. Zasadnutie školskej rady padlo na októbrové popoludnie. Všimli ste si, že nie ste jediný, ktorý sem meral cestu z práce. Spoznávate učiteľov, upratovačku, sekretárku, riaditeľa i zástupkyňu. Neviete, čo sa bude diať. Na vašom lístku totiž stojí: Stretnutie členov rady školy...o 17:00... na pôde školy... . Program zabudli dopísať.

Všetci sa zdravia, začínajú pomaly rozprávať zážitky z dňa. Pomaly sa prechádza k témam, o ktorých sa dozvedáte, že sú na programe, ktorý sa práve zostavil. Spoznávate predsedu. Víta vás. Ste novým členom, tak sa patrí. Radi by ste zvlažili ústa, ale dozvedáte sa, že občerstvenie po celom dni je v nedohľadne. Ste na pôde školy, kde sú radi, že voda tečie z kohútika.

Rozprava sa rozbieha...

Škola potrebuje rekonštrukciu. Potrebuje ju už x- rokov dozadu a tento rok ešte viac. Vysoké platby za energie, znižujúci sa počet žiakov. Všetko trápi, derie sa na jazyk. Vysloví sa, doznieva a potom úplne stíchne.

Ďalší bod programu...

Prosím vás... ozvete sa po chvíli. Poďme s tým niečo urobiť. Poďme na zastupiteľstvo s návrhmi , buďme neodbytní... Rozprava úplne stíchne. Všetci na vás pozerajú. Nechápu, odkiaľ beriete energiu. Chcete sa o niečo pokúšať. Je už neskoro. Skoro sedem. Mali by už skončiť. Body programu vyčerpané.

Vnímate si učiteľky, ktoré tu trčia v rámci pracovnej doby. Mali by sa starať. Veď im tečie do triedy a fúka na chodbách.

Omyl... sú tu, lebo nikto iný už tu nechcel byť. Pochopili, že zo strechy tečie už dávno a že chodby sú studené a dlhé.

Dokonca všetci vidia, že ten, kto bol pozvaný tiež ako zriaďovateľ, sa nedostavil. K nemu predsa netečie. Deti sú už veľké, škola tiež. Škola potrebuje papať veľa, veľa peňazí. Šlo by aj niečo investovať. Ale v dnešnej dobe? Do školstva? Nejako sa to ešte uhrá...

Bude nová strecha. Počuli ste? Bude. Už nebude tiecť. Hurá... Vidíte? Nebolo treba ani poslancov presviedčať, že sú aj menšie deti, ako tie ich. Tie, čo ešte chodia do školy. Vidíte? Išlo to aj samé.

A vy? Pozeráte sa, pozeráte...ale stále vidíte len tú istú, starú a schátralú školu, tú istú školskú radu, toho istého riaditeľa a v mysli máte predstavu, ako by mohla tá nová strecha vyzerať. Keby tam bola pred desiatimi rokmi. Dnes by už bola vlastne stará. Tak ako tie okná, dvere, potrubia, podlahy, tabule, technika... tak načo to všetko meniť?

Na čo sme sa vlastne stretli?

Už neviete.

Ale tá nová strecha, vraj bude. Vraj...

A žiaci, keď budú chcieť, stále budú chodiť do tejto školy...

A učitelia, tí tiež musia niekde robiť...

A keď budú robiť, môžu byť aj v školskej rade...

Môžu aj musia...

Čo viac?

Nič...

Iste sa ešte stretneme... pokecáme a pôjdeme...

A možno sa ani nestretneme všetci.

Keď už tá strecha bude...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?