Desať mýtov o učiteľoch

Autor: Veronika Árendášová | 1.8.2011 o 8:49 | (upravené 1.8.2011 o 17:56) Karma článku: 16,75 | Prečítané:  12845x

1. Učiť môže každý. Nemôže. Musí mať na to patričné vzdelanie. Toto vzdelanie nie je výsledkom krátkodobého kurzu, ale niekoľkoročného štúdia.


2. Učiť je ľahké.

Skúšali Ste už učiť? Napríklad aj vlastné deti. Priznajte si, ľahké to rozhodne nie je. A predstavte si stovky takýchto detí, ktoré každý deň vediete k novým a novým poznatkom. Niektoré deti Vás počúvať chcú, niektoré nie a niektorým je to dokonca jedno.

 

3. Učiteľ má tri mesiace prázdnin.

Viete to určite? Podľa čoho Ste tak usúdili? Učiteľ má ako každý iný pracujúci človek riadny pracovný čas a podľa počtu odpracovaných rokov aj počet dní dovolenky. Na rozdiel od inak pracujúcich si ich môže vyberať len počas prázdnin a ak mu tento počet dní nestačí, musí si vybrať náhradné voľno, ktoré získava opäť ako každý- nadčasmi.


4. Učiteľ má primeraný plat.

Plat vysokoškolsky vzdelaného učiteľa ide podľa presne stanovených taríf. Začína na sume 499 eur a končí na 729 eurách, počítajúc v hrubom. Aj keby bol akokoľvek lepší, ďalej sa už nedostane. Tento plat rozhodne nie je primeraný ani náročnosti práce učiteľa, ani jeho vzdelaniu.


5. Kredity učiteľom prispievajú k lepšiemu ohodnoteniu.

Okrem toho, že učiteľ počas dňa riadne učí, po vyučovaní sa musí pripravovať na nové hodiny.  Malo by to byť v rámci jeho pracovného času, pravdou je, že pokiaľ dnes chcete držať krok so žiakmi, trvá príprava na každú z vyučovacích hodín najmenej 60 min ( pripraviť a rozvrhnúť činnosti, prefotiť žiakom materiál...). Len pripomínam, že učiteľ učí priemerne 5 až 6 hodín denne. Popri tom sa hlásiť na najrôznejšie kurzy, ktoré možno neotvoria pre dostatočný záujem a ak ich otvoria, bude sa za nimi naháňať počas víkendov a vo svojom osobnom voľne, aby mu zdvihli plat  až o 6 %. Čiže- vychádzajúc z najvyššieho platu- okolo 35 eur naviac. Pri naháňaní za nimi si každý musí uvedomiť, že tieto peniaze vopred precestuje a stratí čas, ktorý mohol využiť na nazbieranie síl do nového týždňa.


6. Učiteľ musí vedieť všetko.

Ani učiteľ nie je chodiaca encyklopédia: Je to všeobecne vzdelaný človek, ktorý má odborné vzdelanie v predmetoch, na ktoré je kvalifikovaný. Neustále sa dovzdeláva, keď pripravuje prácu pre svojich žiakov, pretože prichádza do styku s novými informáciami. Len tak môže udržať krok s mládežou, ktorej sa venuje.


7. Učiteľ LEN učí.

Učiteľ nie je stroj. Nepredkladá svojim žiakom samé hotové informácie. Vedie ich k objavovaniu, vlastnej tvorivosti, rozvoju svojich schopností. Nie je LEN učiteľom. Je často človekom, ktorému sa dieťa zdôveruje, u ktorého nachádza pomoc a pochopenie. Odhaľuje problémy, ktoré si zväčša rodič vôbec nevšimne. Je priateľom, chráni a pomáha. Často mimo pracovného času a mimo školy. Sám- práve preto, že je UČITEĽOM.

 

8. Najjednoduchšie je žiaka hodnotiť.

Hodnotenie žiaka je tá najťažšia vec, ktorú učiteľ robí. Či už ide o ústne hodnotenie, alebo hodnotenie stupnicou 1 až 5. Každý učiteľ dlho zvažuje, kým napíše dieťaťu známku. Uvažuje o jeho psychickom stave, jeho vedomostiach, schopnostiach, prostredí, z ktorého pochádza a úsilí, ktoré príprave venoval.


9. Učiteľ má len žiakov a svoju školu.

Každý učiteľ má vlastnú rodinu, vlastných priateľov a známych. Aj keď jeho povolanie je ťažké oddeliť od osobného života, je dobré vidieť učiteľov aj ako obyčajných ľudí. Aby mohli zapáliť v iskru v očiach svojich študentov, musia v prvom rade horieť plamene v ich očiach- očiach pedagógov. A na to sú potrebné dobré pracovné podmienky a slušne ohodnotená práca.


10. Učitelia sú nejednotní.

Aby dosiahli to, čo považujú za potrebné zmeniť v celom školskom systéme, spojili sa a začali plniť tri kroky:

1. Petíciu za dôstojné postavenie učiteľa a vzdelania v spoločnosti.

2. Vyjednávať o zmene v systéme.

3. Ak bude vyjednávanie neúspešné, presvedčia o nutnosti štrajkom.

 

A preto aj nasledujúce dni pôjdeme do ulíc s modrými stužkami... Chceme, aby v každom meste vedeli, prečo je zmena nevyhnutná. Podporte nás aj Vy!

 

http://www.akodalejucitel.wbl.sk/

 

http://www.facebook.com/home.php?sk=group_219597171402340&ap=1

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?