Veda na lyžičke

Autor: Veronika Árendášová | 28.7.2011 o 17:21 | Karma článku: 9,64 | Prečítané:  1348x

  Pamätám si  na časy už minulé strávené na základnej škole. Vtedy som ešte nemala rozvinutý až taký vzťah k predmetom ako biológia, chémia a fyzika. Dodnes si pamätám ako ma nudili hodiny, kde sme sa doslova bifľovali systematiku rastlín a živočíchov, či stavbu tela organizmov a človeka nevynímajúc. Dnes už je rozsah učiva o niečo menší.  

 

Napriek tomu, nemôžem povedať, že na základnej škole ma nič nenadchlo. Bola to práve práca s mikroskopmi, ktorá ma zaviedla do tajov vedy. Viacerí z nás vtedy videli mikroskop po prvýkrát a niektorí možno aj naposledy. Krídlo muchy, ktoré zväčšené naháňalo strach, či bodavo-cicavé ústrojenstvo komára na trvalom preparáte, to vtedy niektorých zdvihlo od nadšenia zo stoličky. Používali sme kvalitné mikroskopy, pomôcky, učili sme sa jemne zaobchádzať s citlivou technikou. Neboli nové. Už vtedy im mohli rátať na kovový chrbát hádam aj tretí krížik.

Bolo ohromné, že na gymnáziu sme sa k nim opäť vrátili a využívali aj pri pokusoch v chémii. Na univerzite nás pedagógovia kvalitne pripravovali na činnosti v laboratóriách, či v triede s touto- pre žiakov tak zaujímavou technikou. Vytvárali sme si vlastné praktické cvičenia, nacvičovali ich so svojimi spolužiakmi na hodinách didaktiky.

Moje zdesenie nastalo až o čosi neskôr. Vlastne hneď po nástupe na pracovisko. Praktické cvičenia striedali učivo v učebnici, že by si človek pomyslel: na čo sme si ešte nejaké vytvárali aj na vysokej škole... Už prvé z nich ma presvedčili, že úloha nebude taká jednoduchá.

Čo už k takému praktickému cvičeniu môžete potrebovať... Nejakú tú techniku, učebnice, odborné knihy a s nimi ich obrázky, niekoľko jednoduchých pomôcok.

Veselo vchádzam do plného kabinetu. Rátam učebnice 20, mali tu byť už tretí rok, no tento sú úplne nové a dve stále chýbajú. Rátam mikroskopy: jeden, dva, tri, ...horko ťažko šesť funkčných. Rátam deti... 22. No nejako si budeme musieť poradiť. Márne hľadám krycie sklíčka (aby som vytvorila obraz, jedná sa o sklíčka veľkosti asi 2x2 cm z tenučkého skla, ktoré sú nevyhnutné pri práci s mikroskopom) a ostatné pomôcky boli v katastrofálnom stave. Poprosila som, či by sa nedala aspoň jedna sada objednať. Veď také jedny krycie sklíčka by som si už aj zaplatila. Lenže nikto nevedel, kde by sa tak objednávka mala posielať.

Takže takýto spôsob prevedenia praktického cvičenia som zavrhla. Trvalé preparáty sa nám nehodili a pri niektorých som vôbec váhala, či sú naozaj trvalé. Chcela som teda so žiakmi prelistovať encyklopédie a veľké obrazové knihy, aby sme si priblížili problematiku. Počet kusov: jeden... K možnosti vlastných obrázkov som sa nedostala, zdalo sa mi neefektívne minúť celý toner na farebné obrázky, ktoré aj tak nebudú dosť jasné, pretože nemáme špičkovú tlačiareň a aj v tej jednej musí toner vydržať celý rok.

Zvolila som teda prácu s počítačom... pripravila som prezentáciu, ktorá bola určite zaujímavá, čo žiaci patrične ohodnotili, ale nebolo to presne to, čo som im mohla podať cez mikroskop. To odhaľovanie tajomna, nadšenie pre vedu, bádanie...toto mi tam chýbalo. Rozmýšľala som, ako si budeme pestovať budúcich vedcov...

Počítače nie sú všetko. Nemám proti nim nič hlavne, keď sa na školách využívajú s rozumom, chýba mi len ten dotyk s realitou. Digitálne učebnice vítam, no sama seba sa pýtam, akú budú mať úlohu na škole so 140 deťmi, ktorá má pre ne k dispozícií 20 počítačov. Čo deti, ktoré dodnes nemajú vlastný počítač a prístup na internet?

Vynára sa vo mne ešte mnoho otázok, no viac by sa mi hodili tie krycie sklíčka, ďalšie mikroskopy a nové obrazové publikácie, ako odpovede na ne. A možno aj tie deti by mali celkom iný zážitok.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?