reklama

Ako sa priživiť na rodičovskom združení

Občianske združenia- OZ - sú v poslednej dobe populárne. No veľmi populárne je aj prepierať cez ne peniaze, či naopak- obrať ich aj o tie posledné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Osobitnou kapitolou sú tzv. rodičovské združenia. Kedysi známe ZRPŠ dnes majú hlavičku občianskych združení, spolupracujúcich so školou aj s tým málom, čo jej vedia poskytnúť. Ich hlavnou finančnou náplňou sú členské príspevky a príspevky- ľudovo povedané- dvoch percent daní. Neraz už ide o pekné tisícové sumy, ktoré školu držia nad vodou po materiálnej stránke a pomáhajú vlastne „svojim“. Členovia- rodičia detí navštevujúcich danú školu- by zostali však zhrození, koho svojimi príspevkami mastne dotujú. A za čo? Za akú protislužbu? Bohužiaľ – za nič!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to funguje?

Predseda rodičovského združenia dostane list, kde je napísané, aby uhradil členské príspevky za predošlé roky, ktoré vo svojej, iste uponáhľanosti, zabudol zaplatiť. Predseda vidí hlavičku organizácie a matne loví v pamäti, či už o nej počul.

SRRZ- Slovenská rada rodičovských združení

Nič mu to nehovorí. Nikdy nič iné od nich neobdržal. Vyberie x- rokov staré stanovy a číta v nich, že SRRZ sa v nich spomína a zaväzuje sa spoluprácou s daným rodičovským združením, ktoré mu (na oplátku) poskytne každoročný príspevok. Keďže o nijakej spolupráci nevie, rozhodne sa konať. Zainteresovaný a uvedomelý predseda zavolá na zistené telefónne číslo, kde sa mu nikto neozve. Napíše mail, na ktorý nikto neodpovie. Zájde na adresu, kde nikoho nenájde. A preto sa rozhodne nezaplatiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O rok, o dva, o tri... ako kedy sa dostane daná škola s rodičovským združením na rad, obrží (možno už nový predseda) opäť list, v ktorom sa SRRZ vyhráža exekúciou, ak nezaplatí občianske združenie členské príspevky. Zhrozený a nevedomý predseda zastrašený úbohým listom sa rozhodne zaplatiť členské príspevky, aby nemal opletačky s exekútorom, hoci stále netuší, v čom je jeho vina.

Ak si prezriete stránku SRRZ, nájdete v nej celkom slušný zoznam škôl s rodičovskými združeniami. Je to už pekne vypasené prasiatko, ktoré z času na čas treba udrieť, aby pustilo korunky. Na nevedomosti je predsa ľahké stavať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SRRZ skrátka využíva fakt, že predseda takého OZ nemá vždy presné informácie o fungovaní OZ pred jeho nástupom do funkcie. V opačnom prípade by totiž predseda vedel, že SRRZ podobne skúša vymámiť peniaze, ktoré ťažko OZ nadobudlo pravidelne a navyše (dalo by sa povedať) nezákonne.

Ak si totiž pozrieme stanovy, už v prvom bode sa píše, že OZ je dobrovoľným... nikto nesmie byť nútený „byť členom“... a teda ani platiť členské. Obzvlášť nechutné je, že samotná SRRZ neposkytuje OZ ani žiadnu protislužbu. A to roky.

Kedysi v rokoch 2005/2006 táto organizácia slušne fungovala a podávala svojim členom informácie z podujatí pre rodičov a žiakov, školy... pomáhala ZUŠ-kám vyvíjať tlak na verejnosť a vládu, keď sa rozoberala ich existencia v školstve...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tým to všetko skončilo.

Kedysi posielali školám aspoň bulletin, dnes pošlú len upomienku, vyhrážanie...

A preto vyzývam všetkých, ktorí si ešte nezaložili samostatné OZ pri škole, aby tak urobili, čo najskôr a nenechali sa zastrašovať.

Návod nájdete aj na internete, ale prikladám pár jednoduchých bodov.

1. Založte si prípravný výbor (napr. členovia Rady rodičov)

2. Spíšte si zápisnicu o pripravovanom OZ

3. Vypracujte si pre vás výhodné stanovy a nekonkretizujte v nich spoluprácu s inými inštitúciami (stanovy nájdete v mnohých podobách, treba si vybrať tie najlepšie k situácii na vašej škole)

4. Stanovy so žiadosťou o schválenie pošlite na Ministerstvo vnútra SR

5. Po schválení (do 30 dní) si dajte žiadosť o IČO na Ministerstvo financií SR

6. Založte si účet, najlepšie základný podnikateľský

Ak ste nemali samostatné stanovy, nemusíte hlásiť, že staré občianske združenie rušíte.

Ak ste v stanovách mali zakotvenú priamu spoluprácu so SRRZ, stanovy zmeňte (požiadajte o zmenu na MV SR), prípadne požiadajte o dodatočné zlúčenie s novým OZ s vypustením spolupráce so SRRZ.

Dobre si premyslite dátum založenia nového OZ pre potreby čerpania dvoch percent daní (nové OZ musí existovať rok, aby ste o ne mohli požiadať).

Ak ste napriek všetkému neprišli na to, prečo zo SRRZ vystúpiť prikladám pár bodov:

1. SRRZ vám nikdy nič neposkytla.

2. Ak ste posielali dve percentá daní skrz jej účet, viac ich neuvidíte, už teraz vám ďakujú za dobrovoľný príspevok.

3. Činnosť SRRZ končí (okrem vymáhania členských príspevkov) v roku 2008 (viď stránka http://www.srrz.sk/).

4. Žiadna komunikácia s organizáciou nie je možná. Nedvíhajú telefón, neodpisujú na mail.

5. Od nekalých praktík ich neodradzuje ani fakt, že už niekoľkokrát boli v rôznych reportážach a článkoch, v ktorých sa poukazuje na nečestnosť jednania s ich členmi (jedná sa hlavne o príspevky z dvoch percent daní, ktoré sa mali vrátiť do škôl, z ktorých na účet SRRZ prišli a nestalo sa tak, hoci školy tento prísľub dostali). Neodradila ich ani vykonaná finančná kontrola ,ani pripravované správne konanie.

V ťažkých časoch, kedy školy potrebujú každé euro prichádza nenažraný pes.

Pes s názvom SRRZ.

Majte sa na pozore!

Šteká, ale zatiaľ nehryzie!

Veronika Árendášová

Veronika Árendášová

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Píšem, lebo cítim, že musím... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu